Архива за септембар, 2011

Danas je u Topoli svečano obeleženo 200 godina od podizanja crkve Presvete Bogorodice u tom gradu i slava opštine – Mala Gospojina. Svečanost je započela liturgijom koju je služio Episkop šumadijski Gospodin Jovan sa sveštenstvom.
To je crkva presvete Bogorodice,poznatija kao Karađorđeva crkva u narodu.Pripada,po stilu gradnje crkvama Moravskog stila.
U osnovi je jednobrodna crkva sa upisanim krstom.Rađena je od kamena,krov je na dve vode i pokriven je ćeramidom.
Crkva je građena u isto vreme,kada i konak u vremenu 1811-1813 godine.Na zapadnom delu crkve uzdiže se spratni zvonik/To je bila takođe kula,sa koje su se branili iz utvrđenja sa Turcima/.Kupola na crkvi je ortogonalna spolja,a sa unutrašnje strane je polukružna.Sama crkva ima smanjene proporcije,a ipak je veoma skladna.Spolja je izmalterisana i ofarbana u belu boju.Kupola na crkvi je pokrivena sa šindrom/drvenim crepom./Ikonostas je u duborezu i predstavlja remek delo majstora što ga je radio.
I ako crkva ne potiče iz srednjeg veka,već iz 19 veka,ona ima važan istorijski značaj.Dokaz je o postojanju vožda,o borbi sa Turcima,i začetcima dinastije Karađorđević.

Nakon liturgije arhijerejskom gramatom priznanja Episkop šumadijski G. Jovan odlikovao je Milosava Petrovića iz Topole i Gorana Arsenijevića iz Vinče, dok je Budimiru Stamatoviću uručen orden Sv.Simeona Mirotočovog .
Sečenje slavskog kolača obavljeno je ispred zgrade opštine Topola u prisustvu velikog broja građana i zvanica, među kojima su bili princ Aleksandar Karađorđević sa suprugom princezom Katarinom, ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Konuzin i predsednik Nove Srbije, Velimir Ilić. Sečenju slavskog kolača predhodila je litija koju je predvodio ovogodišnji domaćin slave, Milosav Petrović.
Posle verskih svečanosti, u 12 časova održana je svečana sednica Skupštine Opštine Topola, na kojoj su uručene nagrade za doprinos razvoju tog kraja. Građanima se obratio predsednik opštine Dragan Jovanović kao i princ Aleksandar Karađorđević. Posebnu pažnju izazvao je ambasador Rusije i dobitnik povelje rođenja Presvete Bogorodice, Aleksandar Konuzin koje se okupljenima obratio na srpskom jeziku.
Izvor PJERMEDIJA

На Липовици покрај Књажевца на путу према Црвењу 13.08.2011год освештан је споменик жртвама комунистичког терора на челу са председником организационог одбора и председником Тимочког региона САБОРА МОНАРХИСТА СРБИЈЕ Верољубом Ристићем, председниом општинског одбора Р.П Миодрагом Ранђеловић, председником општинског одбора Сабора Монархиста Србије Слободаном Тасић и повереником Миодрагом Живковићем као и многим другим патриотама који су се достојанствено одужили својим часним претцима који су мучки стрељани и побијени од стране комунистичких зликоваца, који су стрељали све што је било часно, паметно, достојанствено и у могућности да се њима супростави као прави домаћини, зато су их побили.Прва комунистичка зликовачка убиства су учињена у месту Јевик, потом Густа шума и Липовица, а све то на територији Књажевца код од Књажевца према Црвењу.

  Ово је први споменик у Србији којим су обележена страдања жртва комунистичког терора од 1944-1946.године. штавање првог споменика жртвама комунистичког терора у Књажевцу извршило је свештеник Тимочке епархије Миладниа Самарџића уз присуство великог броја родбине, пријатеља мучки побијених Срба, као монархиста и равногораца.


Сам чин откривања првог споменика жртвама комунистичког терора од 1944-1946 год. у Књажевцу на Липовици уз присуство Равногорске гарде открио је председник Равногорског покрета Срђан Сређковић, председник организационог одбора изградње споменика, председник региона Тимочког Сабора Монархиста Србије Верољуб Ристић и председник Општинског одбора САБОРА Књажевац Слободан Тасић у име председника Сабора Монархиста Србије др Горана Благојевићa.


Ово је први споменик у Србији којим су обележена страдања жртва комунистичког терора од 1944-1946.године.

Православни календар
Православни календар
Претражите
само сајт Иницијативе за Краљевину Србију
Календар
септембар 2011.
П У С Ч П С Н
« јул   дец »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Категорије
Архиве
Webmail